7 saveta koje treba slediti da biste postigli potpuno funkcionalnu veb lokaciju u stvarnom svetu.
1. Definišite svoj projekat – tema izrade sajta
Počnite tako što ćete definisati cilj vašeg projekta. To može biti prikazivanje vašeg portfolija svetu, prodaja e-knjige, pravljenje bloga, itd. Takođe definišite svoju publiku. Zapitajte se: koji je tipičan korisnik koji će posetiti moju veb lokaciju? Ovo je važno, jer uvek treba da dizajnirate imajući na umu svoj cilj i publiku.
2. Isplanirajte sve
Kada je vaš projekat definisan, pažljivo planirajte svoj sadržaj. Ovo uključuje tekst, slike, video zapise, ikone itd. Vizuelna hijerarhija igra važnu ulogu kada počnete da razmišljate o tome šta želite na svojoj veb lokaciji, a šta ne. Definisanje sadržaja web sajta pre stvarnog pokretanja dizajna naziva se pristup prvim sadržajem. To znači da treba da dizajnirate za sadržaj, umesto da dizajnirate veb stranicu, a zatim je ispunite nekim stvarima. Definišite navigaciju. Definišite strukturu sajta. U ovom koraku možete nacrtati mapu sajta ako govorimo o većem projektu.
3. Skicirajte svoje ideje pre dizajna
Sada je vreme da dobijete inspiraciju i razmislite o svom dizajnu. Zatim izbacite ideje iz glave. I pod tim mislim da bi trebalo da skicirate svoje ideje pre nego što počnete da dizajnirate. To će vam pomoći da istražite ideje i kreirate koncept onoga što želite da izgradite. Korišćenje olovke i papira je odličan način da brzo zadržite svoje vredne ideje. Napravite onoliko skica koliko želite, ali nemojte trošiti previše vremena na usavršavanje bilo čega. Kada dobijete početnu ideju, možete se koncentrisati na detalje kada dizajnirate u HTML-u i CSS-u. Savetujem vam da nikada, nikada ne počnete da dizajnirate bez ideje šta želite da napravite. Dobijanje inspiracije je veoma važno u ovoj fazi, a već sam vam rekao kako da to uradite!
4. Dizajnirajte i razvijte svoju veb stranicu
Nakon skiciranja, počnite da dizajnirate svoju veb stranicu koristeći sve smernice i savete koje ste naučili u odeljku za veb dizajn. To ćete uraditi pomoću HTML-a i CSS-a, što se zove dizajn u pretraživaču. Dizajniranje u pretraživaču je u osnovi dizajniranje i razvoj u isto vreme. Sve je više dizajnera koji napuštaju tradicionalne programe za dizajn kao što je Photoshop i počinju da dizajniraju u pretraživaču. Najveći razlog za to je što ne možete da dizajnirate responzivne veb stranice u Photoshopu. Takođe vam štedi mnogo vremena. U ovoj fazi ćete koristiti svoje skice, sadržaj i odluke o planiranju koje ste doneli u koracima 1, 2 i 3.
5. Optimizacija
Pre nego što zaista možete da pokrenete svoje prelepo remek-delo da ga svet vidi, moramo da optimizujemo njegove performanse u smislu brzine sajta. Takođe morate da uradite osnovnu optimizaciju za pretraživače (SEO) za pretraživače kao što je google.
6. Pokreni
Vaša optimizovana veb lokacija je sada konačno spremna za pokretanje. Sve što vam je potrebno za pokretanje je veb server koji će ugostiti vašu veb lokaciju i isporučiti je svetu.
7. Održavanje sajta
Pokretanje vaše veb stranice nije kraj priče. Sada je vreme da pratite ponašanje svojih korisnika i unesete neke izmene na svoju veb lokaciju ako je potrebno. Takođe bi trebalo da redovno ažurirate svoj sadržaj kako biste svojim korisnicima pokazali da je vaša veb lokacija živa ! Na primer, blog može biti odličan način za to.